Tarihçe

Türkiye Biyoetik Derneği’nin (o zamanki adıyla Biyoetik Derneği) kurulmasına daha çok tıp çevresi ön ayak olmuştur. Kurucu üyeler, Berna Arda, Ferruh Dinçer, Funda Kadıoğlu, N. Yasemin Oğuz, Yaman Örs, Gülbin Özçelikay, Atilla Özgür, Serap Şahinoğlu-Pelin, Sevgi Şar ve İlter Uzel’dir.

Derneğin hedefi, dernek tüzüğünde de belirtildiği gibi, biyoetiğin gelişmesine ve eğitimine katkıda bulunmak, sağlık uğraşları ve diğer bağlantılı alanlarla ilişkisini geliştirmektir. Bu maddede biyoetiğin, hekimlik, hemşirelik, diş hekimliği, veteriner hekimliği gibi sağlık uğraşları, öteki biyolojik bilimler ve belli başlı mesleklerdeki ahlaki değerleri inceleyen alan olarak en kapsamlı tanımı kabul edilmiştir.

Türkiye Biyoetik Derneği, kuruluşundan başlayarak iki yılda bir biyoetik konularında sempozyum, 2001 yılından bu yana ulusal tıp etiği kongreleri düzenlemektedir. Ayrıca Derneğimiz tıp etiği konularında kurslar ve belli temalar üzerine yapılan konferanslar düzenlemiş, bunların yanı sıra daha çok sempozyum ve kongrelerin bildirilerini içeren pek çok kitap ve rapor yayınlamıştır.

Türkiye Biyoetik Derneği - Kurumsal Logo

Türkiye Biyoetik Derneği – Kurumsal Logo


 

YÖNETİM KURULU (12. Çalışma Dönemi: 29 Kasım 2015 – 29 Kasım 2018)
Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM (Başkan)
Yrd. Doç. Dr. Funda Gülay KADIOĞLU (Genel Sekreter)
Prof. Dr. Serap Şahinoğlu (Sayman)
Prof. Dr. Yavuz Sinan AYDINTUĞ (Üye)
Yard. Doç. Dr. Gülay YILDIRIM (Üye)

DENETLEME KURULU
Prof. Dr. Sevgi ŞAR
Doç. Dr. Tolga GÜVEN
Emine TOPÇU

ONUR KURULU
Prof. Dr. Ferruh DİNÇER
Prof. Dr. İlter UZEL
Prof. Dr. Yaman ÖRS


YÖNETİM KURULU (11. Çalışma Dönemi: 24 Kasım 2012 – 24 Kasım 2015)
Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM (Başkan)
Prof. Dr. Nüket Örnek BÜKEN (Genel Sekreter)
Prof. Dr. Hanzade DOĞAN (Üye)
Yard. Doç. Dr. Gülay YILDIRIM (Üye)
Prof. Dr. Serap Şahinoğlu (Sayman)

DENETLEME KURULU
Prof. Dr. Sevgi ŞAR
Doç. Dr. Selim KADIOĞLU
Yrd. Doç. Dr. Funda KADIOĞLU

ONUR KURULU
Prof. Dr. Ferruh DİNÇER
Prof. Dr. İlter UZEL
Prof. Dr. Yaman ÖRS


YÖNETİM KURULU (10. Çalışma Dönemi: 21 Kasım 2009-24 Kasım 2012)
Doç. Dr. Yeşim Işıl ÜLMAN (Başkan)
Uzm. Dr. Muhtar ÇOKAR (Genel Sekreter)
Doç. Dr. Tamay Başağaç GÜL (Üye)
Arş. Gör. Savaş Volkan GENÇ (Üye)
Arş. Gör. Aysun KOÇ (Sayman)


YÖNETİM KURULU (24. 11. 2007-21. 11. 2009)
Doç. Dr. Yeşim Işıl ÜLMAN (Başkan)
Yrd. Doç. Dr. Tamay Başağaç GÜL (Genel Sekreter)
Yrd. Doç. Dr. Funda G. KADIOĞLU (Üye)
Uzm. Zehra EDİSAN (Sayman, 11. 04. 2009 tarihine kadar)
Yrd. Doç. Dr. Gülay YILDIRIM (Üye, Sayman: 11. 04. 2009-21. 11. 2009)
Doç. Dr. Serap ŞAHİNOĞLU (Üye: 11. 04. 2009-21. 11. 2009)


YÖNETİM KURULU (23. 09. 2006 – 24. 11. 2007)
Doç. Dr. Nüket Örnek BÜKEN (Başkan)
Uzm. Dr. Volkan KAVAS (Genel Sekreter)
Uzm. Dr. Murat CİVANER (II. Başkan)
Doç. Dr. Yeşim Işıl ÜLMAN (II. Başkan)
Yrd. Doç. Dr. Funda G. KADIOĞLU (Sayman)
Prof. Dr. Berna ARDA (II. Başkan, 2007)


YÖNETİM KURULU (24. 12. 2005-23. 09. 2006)
Prof. Dr. N. Yasemin OĞUZ (Başkan) (03. 06. 2006’ya kadar)
Dr. Mustafa Volkan KAVAS (Genel Sekreter)
Uzm. Dr. Nüket Örnek BÜKEN
Dr. Cumhur İZGİ(03. 06. 2006’ya kadar)
Uzm. Dr. Murat CİVANER
Mine KAHVECİ (03. 06. 2006’dan itibaren)
Zehra GÖÇMEN (03. 06. 2006’dan itibaren)


2003-2005 Dönemi:
İlter UZEL(Başkan)
Nüket Örnek BÜKEN(Başkan Yardımcısı)
Selim KADIOĞLU (Genel Sekreter)
Serap ŞAHİNOĞLU (Sayman)
Şahin AKSOY (Üye)


2001-2003 Dönemi:
İlter UZEL (Başkan)
Serap ŞAHİNOĞLU (Başkan Yardımcısı)
Selim KADIOĞLU (Genel Sekreter)
Müge YETENAR (Sayman)
Nüket Örnek BÜKEN (Üye)


1999-2001 Dönemi:
Berna ARDA (Başkan)
Erdem AYDIN (Genel Sekreter)
Filiz Çay ŞENLER(Sayman)
Recep AKDUR
Gülbin ÖZÇELİKAY


1995-1997 Dönemi:
Berna ARDA (Başkan)
Serap Şahinoğlu PELİN (Genel Sekreter)
Selim KADIOĞLU (Sayman)
Gülbin ÖZÇELİKAY
Atilla ÖZGÜR


Kuruluş Dönemi (1994-1995):
Yaman ÖRS
Berna ARDA
Yasemin OĞUZ
Serap Şahinoğlu PELİN
Gülbin ÖZÇELİKAY


KURUCU ÜYELER:
Berna ARDA
Ferruh DİNÇER
Funda KADIOĞLU
N. Yasemin OĞUZ
Yaman ÖRS
Gülbin ÖZÇELİKAY
Atilla ÖZGÜR
Serap Şahinoğlu
Sevgi ŞAR
İlter UZEL


 

 

Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
En güzel cami halısı burda.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.