NİTELİKSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ KURSU (13-14 Nisan 2019/23-24 Kasım 2019)

Türkiye Biyoetik Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Türkiye Biyoetik Derneği ve Türkiye Biyoetik Dergisi tarafından ortaklaşa, sosyal bilim alanında geçerli olan araştırma yöntemlerinin tanıtılmasının ve niteliksel (nitel) araştırma yöntembilgisinin derinlemesine incelenmesinin amaçlandığı “Niteliksel AraştırmaYöntemleri Kursu-(NAYK)” düzenlenecektir.

Modül 1 ve 2 biçiminde, iki ayrı tarihte ikişer gün olarak yapılandırılan kursun amacı, hedefleri, Modül tanıtımları ve içerikleri ekte yer alan dosyada bilginize sunulmuştur.

Kurs tarihleri
13-14 Nisan 2019 (Modül 1)
23-24 Kasım 2019 (Modül 2)

Kurs Programı
TBD ve TJOB Niteliksel Araştırma Yöntemleri Kurs Programı (Modül 1-2)

Kurs yeri
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Prof. Dr. Fuat Aziz Göksel Kütüphanesi

Not
i) Kursa katılım (Modül 1) 30 kişi ile sınırlıdır. Modül 2’de program uygulama ağırlıklı olması nedeniyle 20 kişi ile sınırlandırılmıştır.
ii) Kursun öncelikli hedef kitlesi TBD üyesi, tıp tarihi ve etik alanında
çalışan lisansüstü öğrenciler ve öğretim elemanlarıdır. Sosyal bilim araştırmalarına ilgi duyan öteki araştırmacılara da olanaklar ölçüsünde katılım imkânı sağlanacaktır.

Katılmak isteyenlerin Kurs Koordinatörü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Kurs Ücretinin Yatırılacağı Banka Hesabı
Türkiye İş Bankası, İbni Sina Şubesi
Şube Kodu: 4364
Hesap No: 0130143
IBAN: TR90 0006 4000 0014 3640 1301 43

İyi çalışmalar dileği ve saygılarımızla,

Şükrü Keleş, PhD.
Niteliksel Araştırma Yöntemleri Kurs Koordinatörü
E-posta: kelesukru@gmail.com

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.